Mutfak Tasarımı

lezzetli yemekler, hoş sohbetler için şık ve konforlu mutfaklar

En lezzetli yemeklerin piştiği, en tatlı muhabbetlerin gerçekleştiği, ailenin birlikte en fazla vakit geçirdiği alanlardır mutfaklar. Mutfağınızda her detayı ince ince düşünerek ona hak ettiği şıklığı kazandırmanın vakti sizce de gelmedi mi?

Ailece yenilen yemeklerle, edilen muhabbetlerle herkesin zihninde yer eden mutfaklarda genelde ferah ve şık tasarımlar tercih edilmektedir. Mutfak tasarımları bulaşık makinesi, lavabo, fırın, dolap gibi yeri kolay değişmeyen eşyaların konumlarının belirlenmesiyle başlamalı, ardından çevre birimler dizayn edilmelidir.

Mutfakların şık ve kaliteli görünümleri kadar fonksiyonel, ergonomik ve kolay temizlenebilir olması dikkat edilmesi gereken önemli detaylardır. Mutfak kullanımın pratik ve kolay temizlenebilir olması özellikle çalışan kadınlar için hayati bir durumdur. 

Mutfak tasarımlarında yemek pişirilen mutfak dolabı, tezgah, bulaşık makinası lavabo gibi eşyaların bulunduğu alanı ve yemek masasının bulunduğu alanı bir bütün olarak düşünmek doğru bir yöntem olacaktır. Mutfak dolabının farklı bir tarzı yemek masasının farklı bir tarzı yansıtması tasarımlarda en çok yapılan hatalardan birisidir.

Mutfaklarda yemek hazırlanan alanlardan yemeğin tüketildiği alana kadar her detay aynı tarzı yansıtmalı, hiçbir aksesuar uyumsuz görülmemelidir. Bu yüzden mutfağınızı tasarlamaya başlamadan önce hakim tarzınızı belirlemelisiniz.

 

Mutfak Tasarımı Dekorasyon

 

Hayalinizde kullanışlı, fonksiyonel ve şık mutlak bir varsa modern tarzda bir mutfak tasarlayabilirsiniz. Doğal, sıcak ve sevimli bir mutfak hayal ediyorsanız country mutfak tasarlayarak ruhunuzu mutfağınıza yansıtabilirsiniz.

Mutfağınızda eşyaların bulunacağı yerlere karar verirken kullanım kolaylığını asla göz ardı etmemelisiniz. Tezgah alanınızı mutfak boyutunuza göre geniş tutmaya özen göstermelisiniz. Tezgah yüksekliğini de boyunuza göre kişiselleştirmeyi unutmayın.

Tezgahınızı seçerken yapı malzemesi de oldukça önemlidir. Tezgah üreticileri ürünlerini 3-4 farklı kalitede sunmaktadır. Kullanılacak hammadde mutlaka kaliteli ve uzun ömürlü olmalıdır. Aksi halde ilk kurulumda sağladığınız fiyat avantajı sonrasında ciddi maliyetlere sebep olabilir. Özellikle Quartz ve akrilik  tezgahlarda birinci sınıf malzeme seçmeye dikkat etmelisiniz. 2. Ya da 3. sınıf malzemelerin görüntüde bir farkının olmaması, uzun ömürlü olmaları anlamına gelmemektedir.

Mutfağınızı tasarlarken çok fazla detaya boğulan kalabalık tasarımlardan çok sade ve şık bir görünümü tercih etmeniz durumunda daha az yorulacağınızı unutmayın. Mutfağınızı tasarlarken mutlaka kişisel ihtiyaçlarınızı ön plana almalısınız.

Kısacası mutfağınız mümkün olan en çok mutfak malzemesini muhafaza etmeli ve sıklıkla kullandığınız malzemeler kolay ulaşılabilir olmalıdır.

Hazır mutfak dolapları son zamanlarda hayatımıza giren ekonomik bir seçenek gibi görülebilir. Hazır mutfak dolaplarının malzeme kalitesi düşük olduğundan kullanım ömürleri oldukça kısadır. Ayrıca standart boyutlarda üretildiği ve mutfağınız için birebir ölçeklendirilmemiş olduğu için asla fotoğraflardaki gibi şık ve kaliteli durmayacaktır. Bu yüzden mutfağınızı özel hissettirmeli ve özel tasarım mutfaklar tercih etmelisiniz.

Mutfağınızı tasarlarken mutfak dolabınız ile tezgah arası seramiklerinizi, tezgahınızı ve yer döşemelerinizi bir bütün olarak değerlendirmelisiniz. Hakim tarzınıza göre renkleri ve dokuları seçmelisiniz. Seçtiğiniz malzemelerin kolay temizlenebilir olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz.

Mutfaklarınızı tasarlarken görsel güzelliği, ergonomik alanlarla bütünleştirmeniz, ortak noktaları yakalayarak alanları tasarlamanız mükemmel bir tercih olacaktır.

Siz de ruhunuzu ve tarzınızı yansıtan özel mutfaklar tasarlamak istiyorsanız seçim yapmanız gereken birçok detay bulunmaktadır. Mekanınızda hakim tarz ile çatışmayacak, şık olduğu kadar işlevsel mutfaklar tasarlarken bu zor seçimleri dilerseniz birlikte yapabilir; sektör profesyonellerinden oluşan ekibimizle size destek olabiliriz. Sienal tasarım olarak müşterilerimizin ihtiyaçlarını dinliyor ve birebir ihtiyaca yönelik çözümler üretiyoruz. Sektörde 25 yılı aşkın tecrübemizle evlerinizin ya da işyerlerinizin vazgeçilmez parçası olan mutfak alanlarını hayal ettiğiniz gibi tasarlıyor, şık bir dokunuşla mekanlarınıza ruhunuzu yansıtıyoruz. Özel tasarımlarla mekanlarınızı değerli ve kaliteli yaşam alanlarına dönüştürüyoruz.

 
69 kez görüntülendi