Mutfak Dolabı

fonksiyonel, şık ve konforlu mutfak dolapları

Evlerin ve iş yerlerinin en önemli yaşam alanlarından birisi mutfaktır. Özellikle evlerde en çok vakit geçirilen, en tatlı muhabbetlerin edildiği, lezzetli yemeklerin piştiği ve aile halkının birlikte vakit geçirdiği alan mutfaklardır. Bu yüzden mekan tasarımlarında  titizlikle üzerine çalışılması gereken yaşam alanı da tabi ki mutfak olmalıdır.

Mutfaklarda yemek hazırlanan alanlardan yemeğin tüketildiği alana kadar her detay aynı tarzı yansıtmalı, hiçbir aksesuar uyumsuz görülmemelidir. Bu yüzden mutfağınızı tasarlamaya başlamadan önce hakim tarzınızı belirlemelisiniz.

Hayalinizde kullanışlı, fonksiyonel ve şık  bir mutfak varsa modern tarzda bir mutfak tasarlayabilirsiniz. Doğal, sıcak ve sevimli bir mutfak hayal ediyorsanız country mutfak tasarlayarak ruhunuzu mutfağınıza yansıtabilirsiniz.

Mutfağınızda yemek yaparken rahat bir kullanım ve kolay temizlik dikkat etmeniz gereken konulardır. Mutfağınızda bulunacak olan buzdolabı, fırın, lavabo, ocak gibi ana elemanların konumlarına karar vermelisiniz. Eşyaların bulunacağı yerlere karar verirken kullanım kolaylığını asla göz ardı etmemelisiniz. Tezgah alanınızı mutfak boyutunuza göre geniş tutmaya özen göstermelisiniz. Tezgah yüksekliğini de boyunuza göre kişiselleştirmeyi unutmayın.

Tezgahınızı seçerken yapı malzemesi de oldukça önemlidir. Tezgah üreticileri ürünlerini 3-4 farklı kalitede sunmaktadır. Kullanılacak hammadde mutlaka kaliteli ve uzun ömürlü olmalıdır. Aksi halde ilk kurulumda sağladığınız fiyat avantajı sonrasında ciddi maliyetlere sebep olabilir. Özellikle suntalam ve mdflam tezgahlarda birinci sınıf malzeme seçmeye dikkat etmelisiniz. 2. Ya da 3. Sınıf malzemelerin görüntüde bir farkının olmaması, uzun ömürlü olmaları anlamına gelmemektedir.

Mutfak dolabınızda seçeceğiniz kulp, menteşe gibi aksesuarlar da mutfağınızın hakim tarzına uygun olmalıdır. Dolaplarınızda kullanacağınız çekmece sistemlerinin fonksiyonel olması da saklama ve depolama alanlarınızı verimli kullanmanızı sağlayacaktır. Özellikle dar mutfaklarda mutfak dolabının ray sistemleri fonksiyonel olmalıdır. Seçeceğiniz aksesuarların da kaliteli ve uzun ömürlü olması dikkat etmeniz gereken bir detaydır.

Mutfağınızı tasarlarken çok fazla detaya boğulan kalabalık tasarımlardan çok sade ve şık bir görünümü tercih etmeniz durumunda daha az yorulacağınızı unutmayın. Mutfağınızı tasarlarken mutlaka kişisel ihtiyaçlarınızı ön plana almalısınız. Örneğin tabağınız çok ise mutfak dolabınızın saklama alanlarını geniş tutabilir, çok tencereniz varsa geniş saklama alanlarının yüksekliklerini tencere boylarına göre ayarlayabilirsiniz. Nadir kullanılacak eşyaları zor ulaşılabilir yerlere, sürekli kullanılan eşyaları kolay ulaşılabilir yerlere konumlandırmanız da hayatınızı kolaylaştıran bir seçenek olacaktır.

Kısacası mutfağınız mümkün olan en çok mutfak malzemesini muhafaza etmeli ve sıklıkla kullandığınız malzemeler kolay ulaşılabilir olmalıdır.

Hazır mutfak dolapları son zamanlarda hayatımıza giren ekonomik bir seçenek gibi görülebilir. Hazır mutfak dolaplarının malzeme kalitesi düşük olduğundan kullanım ömürleri oldukça kısadır. Ayrıca standart boyutlarda üretildiği ve mutfağınız için birebir ölçeklendirilmemiş olduğu için asla fotoğraflardaki gibi şık ve kaliteli durmayacaktır. Bu yüzden mutfağınızı özel hissettirmeli ve özel tasarım mutfak dolabı tercih etmelisiniz.

 

Mutfak Dolabı Ankara

 

Mutfak dolabınızın içi mdf ya da suntalam olabilir, dolabınızı gösteren ve ona şık bir görünüm sağlayan kapaklar ve aksesuarlardır. Masif ahşap, mat-parlak lake, akrilik ve membran gibi çeşitliliği yüksek kaplamalar dolap kapaklarınız için güzel seçeneklerdir.

Mutfak dolabınız oluşturduğunuz saklama alanlarına organizer ya da düzenleyiciler de ekleyebilir, alanları çok daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Dolap için düzenleyiciler sonradan alınabileceği gibi dolabınızı tasarlarken ek bölmeler de yaptırabilirsiniz.

Mutfağınızı tasarlarken mutfak dolabınız ile tezgah arası seramiklerinizi, tezgahınızı ve yer döşemelerinizi bir bütün olarak değerlendirmelisiniz. Hakim tarzınıza göre renkleri ve dokuları seçmelisiniz. Seçtiğiniz malzemelerin kolay temizlenebilir olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz.

Mutfaklarınızı tasarlarken görsel güzelliği, ergonomik alanlarla bütünleştirmeniz, ortak noktaları yakalayarak alanları tasarlamanız mükemmel bir tercih olacaktır.

Siz de ruhunuzu ve tarzınızı yansıtan özel mutfaklar tasarlamak istiyorsanız seçim yapmanız gereken birçok detay bulunmaktadır. Mekanınızda hakim tarz ile çatışmayacak, şık olduğu kadar işlevsel mutfaklar tasarlarken bu zor seçimleri dilerseniz birlikte yapabilir; sektör profesyonellerinden oluşan ekibimizle size destek olabiliriz. Sienal tasarım olarak müşterilerimizin ihtiyaçlarını dinliyor ve birebir ihtiyaca yönelik çözümler üretiyoruz. Sektörde 25 yılı aşkın tecrübemizle evlerinizin ya da işyerlerinizin vazgeçilmez parçası olan mutfak alanlarını hayal ettiğiniz gibi tasarlıyor, şık bir dokunuşla mekanlarınıza ruhunuzu yansıtıyoruz. Özel tasarımlarla mekanlarınızı değerli ve kaliteli yaşam alanlarına dönüştürüyoruz.

 
73 kez görüntülendi